جراحی لاغری یا همان جراحی چاقی با تغییر سیستم گوارش انسان همراه است  که سبب کاهش وزن و لاغری می شود. به طور کلی جراحی چاقی می تواند باعث محدود شدن کالری های دریافتی و کاهش جذب خوراکی ها شود. هنگامی که افراد نتوانند با رژیم و ورزش خود را لاغر کنند یا از طریقی بیماری چاقی داشته باشند می توانند با انواع جراحی چاقی به اندام ایده آل خود دست پیدا کنند و کاهش وزن خود را مشاهده کنند. با جراحی بیماران می توانند سلامت جسمی و روحی خود را به دست آورند و از بسیاری از بیماری های خطرناک در امان بمانند.

جراحی اسلیو معده چیست؟

جراحی اسلیو معده از انواع جراحی چاقی است که در آن ظرفیت معده به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد و به صورت اجباری در میزان غذای مصرفی فرد تغییرات ایجاد می کند در این جراحی ۷۰ تا ۸۰ درصد از بخش قابل ارتجاع معده شامل قسمتی از معده که هورمون گرلین (Ghrelin) که این هورمون نقش مهمی در اشتها فرد را دارد از معده جدا شده ۷۰ تا ۸۰ درصد بافت معده جدا شده از بدن خارج می گردد.
بیماران که جراحی اسلیو را انجام می دهند بعد از این جراحی به دلیل کم شدن حجم قابل توجهی از معده و همین طور حذف هورمون گرلین بدون اینکه برایشان اذیتی داشته باشد ، دیگر تمایلی به خوردن غذای بیش از حد ندارند و در صورتی هم که بخواهند حجم بالایی غذا میل کنند امکانش را ندارند و نمی توانند تحمل کنند . و به همین دلیل این کاهش وزن برای آنها همیشگی و تا پایان عمر خواهد بود .

اسلیو معده

آیا من کاندید مناسبی برای عمل اسلیو هستم ؟

اولین سوالی که درباره عمل جراحی اسلیو معده مطرح میشود این است که آیا من واقعا کاندید انجام این عمل هستم یا نه؟ آیا من می توانم این کار را انجام بدهم و به کاهش وزن من کمک می کند یا نه ؟

افرادی که شرایط زیر را داشته باشند کاندید مناسب برای عمل اسلیو معده هستند:

  • اگر شاخص توده بدنی شما از ۴۰ بیشترباشد و شما دارای چاقی درجه دو و سه باشید .
  • اگر در اثر چاقی مفرط دچار بیماری هایی مثل دیابت و فشار خون هستید .
  • مدت ها تلاش برای کاهش وزن داشتید مثل رژیم غذایی ، ورزش ، دارو و غیره ولی کاهشی برای شما ایجاد نشده است.
  • آمادگی این عمل را از لحاظ ذهنی داشته باشید
  • به مصرف مواد مخدر و نوشیدن الکل اعتیاد ندارید.
  • دچار مشکلات و اختلالات روحی و روانی نباشید و وضعیت شما نرمال باشد .
  • از لحاظ عمومی در سلامتی باشید .

دلیل نامگذاری این جراحی به اسلیو
بعد از این جراحی چیزی که از معده باقی می ماند شبیه آستین پیراهن است که در انگلیسی اسلیو گفته می شود .

با جراحی اسلیو چه میزان کاهش وزن خواهم داشت ؟

انتظار می رود که با انجام عمل جراحی اسلیو فرد چاق بین ۷۰ تا ۹۰ درصد اضافه وزن خود را طی ۱۸ ماه یا به طور متوسط حداکثر ۴۵ کیلوگرم را طی مدت ۱۸ ماه از دست بدهد.

عوارض احتمالی جراحی اسلیو معده

در هر جراحی یکسری عوارض احتمالی مشترک وجود دارد که برای جراحی اسلیو هم ممکن است برای بیمار پیش بیاید مانند عفونت محل زخم، حساسیت به نخ بخیه که باعث عفونت بشه، دردهای شکمی و …
ذکر این نکته مهم است که در جراحی به صورت لاپاروسکوپی این عوارض بسیار کمتر خواهد بود .

انواع دیگری از جراحی چاقی

بای پس معده

یکی از استاندارد ترین انواع جراحی  چاقی بای پس معده می باشد. برای انجام این عمل جراح معده را به دو قسمت تقسیم می کند سپس روده کوچک را برش می زند و یک طرف آن را به معده جدید وصل خواهد کرد و سر دیگر آن را به پایین ترین قسمت روده وصل می کند که به این نوع عمل بای پس معده می گویند. باقی مانده معده در جای خود می ماند و مواد را از پانکراس به سمت معده جدید انتقال می دهد این عمل را بیشتر با لاپاراسکوپی انجام می دهند. هنگام انجام این عمل اگر دستورات را به خوبی رعایت  نکنید با کمبود ویتامین رو به رو خواهید بود.

حلقه گذاری در معده

در این روش پزشک جراح حلقه ای را در قسمت بالای معده قرار می دهد که کار آن تنظیم و باد کردن می باشد. بعد از آن حلقه را باد می کند و قسمت عظیمی از معده را فشرده می کند با این کار کیسه کوچکی با ورودی باریک باقی می ماند. هنگام خوردن غذا حلقه به دیواره معده فشار وارد می کند و به مغز سیگنال هایی را می فرستد تا فرد احساس سیری کند. این حلقه قابلیت تنظیم و حذف شدن را دارا است.

حلقه گذاری معده عمودی

در بین انواع جراحی چاقی این روش از کارایی کمتری برخوردار است چرا که روش های بهتری برای انجام لاغری وجود دارد. برای انجام این جراحی سوراخی را بالای معده ایجاد می کنند و با گیره های جراحی قسمت کوچکی را مانند کیسه ایجاد خواهند کرد، بعد از این کار حلقه ای پلاستیکی را از طریق سوراخی که ایجاد شده در انتهای کیسه قرار می دهند تا هنگام غذا خوردن از کش آمدن آن جلوگیری شود. مواد غذایی که از گلو پایین می رود از طریق ورودی کوچکی که درست شده است به معده وارد می شود.

انحراف بیلو پانکراتیک

هنگامی که جراح این نوع عمل را انجام می دهد روش ضد جذب را به کار می برد یعنی کالری و مواد غذایی جذب شده را کاهش می دهد. اول از همه پزشک متخصص باید کیسه کوچکی از معده را به وجود آورد، این کیسه حدود ۲۰۰ گرم ظرفیت دارد، بنابراین فرد مجبور می شود غذای کمتری بخورد. بعد از ایجاد کیسه جراح بای پس را برای معده ایجاد می کند یعنی قسمتی که از معده باقی مانده و قسمت بزرگی از روده را دور خواهد زد. این روش برای افرادی که بسیار چاق هستند مناسب است چرا که بعد از آن فرد مواد مغذی زیادی را از دست خواهد داد.